Kelebekler Vadisi Ölüdeniz

kebekler vadisi fethiye

Ölüdeniz Kelebekler Vadisi, Muğla'nın Fethiye ilçesinin Faralya adlı köy sınırlarında bulunan, iki yüksek tepe arasından denize açılan bir vadidir. Fethiye civarındaki en göze çarpan yerlerinden Kelebeklerin evi olan bu vadi 1990'lı yıllarda doğal sit alanı olarak ilan edildikten sonra yapılaşmaya kapatılmıştır.

Bodur çam ağaçlarıyla kaplı kayalık yamaçlardan zorlu bir tırmanıştan sonra sayısız kelebeğin taşı toprağı örtecek kadar çok olduğunu görmek büyüleyicidir. Kendine has habitatıyla 100'den fazla kelebek türüne ve bir çok endemik bitki türüne ev sahipliği yapan bu güzel vadide gezerken, 52 metre yüksekten aşağıya inen şelaleyi görebilir, birbirinden güzel kelebek türlerini keşfe çıkabilirsiniz. 

 Kebekler Vadisine Ulaşım

Doğal manzarası ve beyaz kumsalı ile tatilcilerin uğrak yeri olan bu vadiye Ölüdeniz'den kalkan Dragon teknemizle yaklaşık 25 dk.lık keyifli bir tekne turuyla ulaşabilirsiniz. Teknemiz vadinin kumsalının bulunduğu koyda gidiş-dönüş olarak duracak olup bu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. 

Kelebekler Vadisi Ölüdeniz Fethiye

2.000 metre rakımlı Babadağ’ın eteklerinde bulunan bu Kelebek şehrinin içinde iki patika yolundan biriyle şelalelere, diğeri ile köy gidilebiliyor. Doğa yürüyüşü konusunda tecrübesizlerin vadinin yukarılarına tırmanmayı denemeleri çok uygun olmayabilir ancak ilk şelaleye kadar rahatlıkla çıkabilirler. Ancak isteyenler çıkışa devam ederlerse mükemmel bir manzarayla karşılaşacaklardır.

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisinde Konaklama

Kelebekler vadisi plajında hatrı sayılır bir konaklama işletmesi bulunmuyor. Ancak güncel izin durumundan haberdar olmak kaydıyla çadırınızı açarak geceleyebilirsiniz. Ertesi güne yine tekneyle birlikte dönüş yapabilirsiniz.

kelebekler vadisi tirmanma 

kelebekler vadisi manzara